ساناز امینی

چگونه شماره شناسایی ملک را پیدا کنیم؟

چگونه شماره شناسایی ملک را پیدا کنیم؟
سازمان شهرداری، سالیانه، عوارض متفاوتی را از شهروندان کسب می‌کند. عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک نمونه آنهاست. استعلام و پرداخت عوارض مذکور به کد شناسایی ملک یا شماره شناسایی ملک نیاز دارد؛ اما، پیدا کردن آن کمی دشوار است. ما در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه شماره شناسه ملک یا کد شناسه ملک را با استفاده از روش‌های متنوع به دست آورید؛ سپس، استعلام و پرداخت عوارض مذکور را انجام دهید. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

شماره شناسایی ملک چیست؟

کد شناسایی ملک یک شماره‌ی منحصربه‌فرد است که تفکیک املاک از همدیگر را امکان‌پذیر می‌کند. این شماره برای املاک مسکونی ۱۵ رقم و برای املاک غیرمسکونی ۱۲ رقم است. حتما برایتان سوال پیش آمده است که کاربرد کد شناسایی ملک در کجاست؟

کاربرد کد شناسایی ملک کجاست؟

کد شناسایی ملک به‌هنگام استعلام و پرداخت عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک نیاز است.

اهمیت پیدا کردن کد شناسایی ملک چیست؟

عدم استعلام و پرداخت به‌موقع عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک پیامدهایی را به همراه دارد. در ادامه، این پیامدها را بیان می‌کنیم تا شما از اهمیت پیدا کردن شماره شناسایی ملک برای استعلام و پرداخت عوارض مذکور آگاه باشید.

اهمیت پیدا کردن شماره شناسایی ملک

جریمه‌ی ۹ درصدی

اولین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری شامل جریمه ۹ درصدی است که بر روی مبلغ اصلی اعمال می‌شود. معمولاً، مبلغ اصلی عوارض مذکور کم نیست؛ بنابراین، جریمه ۹ درصدی چشمگیر است!

قطع برق، آب و گاز

دومین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری قطعی برق، آب و گاز است. گاهی قطع برق، آب و گاز علاوه‌بر جریمه ۹ درصدی اعمال می‌شود به خصوص هنگامی که مدت طولانی از عدم استعلام و پرداخت عوارض مذکور گذشته باشد. ابتدا یک اخطاریه مبنی بر قطع برق، آب و گاز برای مالک ملک ارسال می‌شود که ۲ ماه فرصت برای استعلام و پرداخت عوارض شهرداری دارد؛ اما، اگر اعتنایی به اخطاریه نشود، قطعی انجام می‌شود.

توقیف ملک

سومین پیامد عدم استعلام و پرداخت عوارض شهرداری توقیف ملک است. اگر قطعی برق، آب و گاز در استعلام و پرداخت عوارض شهرداری کارساز نباشد، اجراییه‌ای مبنی بر توقیف ملک در جهت وصول بدهی صادر می‌شود.

روش‌های پیدا کردن کد شناسایی ملک چیست؟

اکنون، شما معنای شماره شناسایی ملک، کاربرد آن و اهمیت آن را می‌دانید؛ اما، چگونه باید آن را به دست آورید؟ ما در ادامه روش‌های متفاوت پیدا کردن کد شناسایی ملک را به شما معرفی می‌کنیم؛ سپس، هر کدام را آموزش می‌دهیم. در نهایت، روش‌های استعلام و پرداخت عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک را با کمک کد شناسایی ملک می‌گوییم.

 • پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سند ملک
 • پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من
 • پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق قبض عوارض پیشین
 • پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری
 • پیدا کردن شماره شناسایی ملک از طریق سامانه‌های استعلام و پرداخت

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سند ملک

شما برای پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سند ملک باید بالا سمت راست آن را مشاهده کنید؛ سپس، یک عدد ۱۵ رقمی برای ملک مسکونی یا یک عدد ۱۲ رقمی برای ملک غیرمسکونی را بیابید. خوب است بدانید که این روش ساده‌ترین روش برای پیدا کردن کد شناسایی ملک است که سوال‌های زیادی را با مضمون «شماره شناسایی ملک در سند کجاست؟» ایجاد کرده است.

پیدا کردن شماره شناسایی ملک با سند

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من

شما برای پیدا کردن شماره شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن استفاده کنید. اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، وارد سایت به نشانی my.tehran.ir شوید؛ اما، اگر از موبایل استفاده می‌کنید، وارد اپلیکیشن به نام تهران من شوید. در ادامه، باید گزینه‌ی «صحت‌سنجی شماره شناسایی ملک» را از لیست خدمات برگزینید؛ سپس، گزینه‌ی «یافتن شماره شناسایی ملک از طریق نقشه» را انتخاب کنید. در ادامه، شما وارد یک نقشه می‌شوید که باید ملک خود را از بیابید.

اگر با لپ‌تاپ کار می‌کنید، بر روی ملک راست‌کلیک کنید؛ اما، اگر با موبایل کار می‌کنید، بر روی ملک دست خود را نگه دارید. در ادامه، یک لیست باز می‌شود که باید گزینه‌ی سوم یعنی شماره شناسایی ملک را انتخاب کنید؛ سپس، آن را کپی کنید. اگر شماره شناسایی ملک ۸ رقمی بود، آن را در صفحه‌ی صحت‌سنجی شماره شناسایی ملک جایگذاری کنید؛ سپس، گزینه‌ی تأیید را بزنید تا شماره شناسایی ملک ۱۵ یا ۱۲ رقمی را مشاهده کنید.

پیدا کردن شماره شناسایی ملک با تهران من

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق قبض عوارض پیشین

اگر پیش از این برای شما قبض عوارض مدیریت پسماند مسکونی یا غیرمسکونی، عوارض نوسازی و عوارض ملک آمده باشد می‌توانید شماره شناسایی ملک را از طریق مشاهده‌ی آن قبض بیابید؛ کافیست، بالا سمت راست را مشاهده کنید.

پیدا کردن کد شناسایی ملک با قبض عوارض ملک پیشین

پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری

اگر از سه روش پیشین قادر به پیدا کردن شماره شناسایی ملک نبودید، باید به یک دفتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه کنید. شما باید مدارک شناسایی ملک و مالک را همراه داشته باشید. حواستان باشد که این روش دردسرهای فراوانی مانند صف‌های طولانی و هزینه‌های زیاد دارد.

پیدا کردن شماره شناسایی ملک از طریق سامانه‌های استعلام و پرداخت

شما می‌توانید با کمک برخی از سامانه‌های استعلام و پرداخت مانند قبضینو نسبت به پیدا کردن کد شناسایی ملک اقدام کنید؛ کافیست، وارد سایت به نشانی ghabzino.com شوید. در ادامه، گزینه‌ی «عوارض شهرداری» را از دسته‌بندی خدمات انتخاب کنید؛ سپس، گزینه‌ی «پیدا کردن کد ملک از روی نقشه» را برگزینید.

در ادامه، ملک خود را از روی نقشه بیابید؛ سپس، کلیک‌چپ کنید تا لیست کد شناسایی ملک را مشاهده کنید. شما می‌توانید نسبت به دریافت شماره شناسایی ملک از طریق کد پستی اقدام کنید؛ چون، این روش تنها روشی است که کد پستی مرتبط با هر کد شناسایی ملک را نشان می‌دهد.

روش‌های استعلام و پرداخت عوارض ملک چیست؟

شما تا به اینجا روش‌های پیدا کردن کد شناسایی ملک را آموخته‌اید؛ اما، آیا می‌دانید که چگونه آن را برای استعلام و پرداخت عوارض مذکور استفاده کنید؟ ما در ادامه روش‌های متفاوت استعلام و پرداخت عوارض شهرداری را با کمک شماره شناسایی ۱۵ رقمی ملک یا شماره شناسایی ۱۲ رقمی ملک می‌گوییم؛ بنابراین، همراه ما باشید.
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک با سامانه خلافی
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک با سامانه تهران من
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق شماره تلفنی ۱۳۷
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق کد دستوری #۱۳۷*
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری
 • استعلام و پرداخت عوارض ملک از طریق بانک‌های طرف قرارداد با شهرداری

سامانه خلافی؛ هوشمند، سریع، کارآمد و متفاوت در استعلام و پرداخت عوارض ملک

یکی از خدمات سامانه خلافی استعلام و پرداخت عوارض ملک است. این سامانه خدمت مذکور را در جهت تکمیل خدمات خود در حوزه‌ی جرایم و عوارض ایجاد کرده است.استعلام و پرداخت عوارض ملک در سامانه خلافی آسان است؛ کافیست، گزینه‌ی «عوارض ملک» را از بخش خدمات ما انتخاب کنید. در ادامه، شناسه ۱۵ رقمی ملک یا شناسه ۱۲ رقمی ملک را در محل مشخص‌شده وارد کنید؛ سپس، گزینه‌ی استعلام و پرداخت را بزنید. در ادامه، مزیت‌های استفاده از سامانه خلافی برای استعلام و پرداخت عوارض ملک را معرفی می‌کنیم:

 • تسویه‌ی آنی
 • دریافت مفاصا حساب
 • مشاهده جزئیات به روز
 • استفاده از خدمات جرایم و عوارض
 • و …

جمع‌بندی…

ما در این مطلب نحوه‌ی یافتن کد شناسایی ملک را از روش‌های متفاوت آموختیم. ابتدا، معنای شماره شناسایی ملک را شرح دادیم؛ سپس، کاربرد آن به همراه اهمیت آن را توضیح دادیم. در ادامه، روش‌های پیدا کردن شماره شناسایی ملک را معرفی کردیم؛ سپس، روش‌های استعلام و پرداخت عوارض ملک با کمک کد شناسایی ملک را گفتیم. در نهایت، نحوه استعلام و پرداخت عوارض ملک با کمک سامانه خلافی دات‌آی‌آر را آموزش دادیم. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، متشکریم.

اشتراک‌گذاری:
ارسال دیدگاه
شماره تماس وارد شده منتشر نخواهد شد.
2 دیدگاه
مرادعلی جهاندیده

شماره شناسایی ملک

پشتیبانی خلافی

درود بر شما جناب جهاندیده عزیز
برای پیدا کردن شماره شناسایی ملک باید از طریق روش‌های زیر اقدام کنید:
پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سند ملک
پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق سامانه تهران من
پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق قبض عوارض پیشین
پیدا کردن کد شناسایی ملک از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری
پیدا کردن شماره شناسایی ملک از طریق سامانه‌های استعلام و پرداخت
موفق و پیروز باشید