استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

شماره پلاک و کد ملی مالک خودرو را وارد کنید.
تاریخ تولد مالک خودرو را انتخاب کنید.
 • ویژگی‌های خدمت پرداخت مالیات انتقال خودرو

  پلاک خودرو و کد ملی مالک خودرو را اینجا وارد کنید تا از ویژگی‌های خدمت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سامانه خلافی بهره‌مند شوید:

  محاسبه آنلاین مالیات خودروصدور گواهی وصول مالیات خودروتضمین تسویه آنی مالیات نقل و انتقال خودروامکان پیگیری مالیات خودرو از سوابق حساب کاربری

  زمان پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

  موعد پرداخت مالیات ماشین، زمانی است که شما قصد معامله ماشین را دارید. درحقیقت، شما باید پیش از اقدام به گرفتن نوبت تعویض پلاک برای پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک اقدام کنید که بتوانید نوبت بگیرید تا معامله فسخ نشود. شما می‌توانید پرداخت مالیات خودرو برای تعویض پلاک را از سامانه خلافی انجام دهید.
  زمان پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

  مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو

  مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو برای هر ماشین براساس معیارهای عوارض نقل و انتقال خودرو، تفاوت دارد. این معیارها شامل ارزش خودرو و مدل خودرو است. شما می‌توانید از خدمت استعلام مالیات خودرو سامانه خلافی برای محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو ۱۴۰۳ استفاده کنید تا مبلغ مالیات ماشین را به دست آورید.
  مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو

  مسئول تسویه مالیات خودرو

  تسویه مالیات خودرو بر عهده مالک خودرو یعنی فروشنده است؛ مگر اینکه، توافقی قانونی و حقوقی بر سر پرداخت دیون نقل و انتقال خودرو میان خریدار و فروشنده باشد که مسئولیت پرداخت دیون خودرو را بر عهده خریدار بگذارد. اگر چنین توافقی باشد، پاسخ پرسش «مالیات خودرو بر عهده کیست؟»، وابسته به توافق خواهد بود.
  مسئول تسویه مالیات خودرو

  ضرورت تسویه مالیات خودرو

  مالیات نقل و انتقال ماشین، یکی از انواع مالیات بر خرید و فروش است که دولت به‌هنگام خرید و فروش ماشین در راستای جبران هزینه‌های سالیانه دریافت می‌کند.

  تا چندی پیش، راه‌هایی برای عدم تسویه مالیات خودرو بدون عواقب وجود داشت؛ اما، در حال حاضر، عدم تسویه مالیات خودرو به‌معنای عدم امکان تعویض پلاک است چراکه گرفتن نوبت برای تعویض پلاک تنها پس از پرداخت عوارض نقل و انتقال خودرو امکان‌پذیر است.

  مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو چقدر است؟

  مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو یک عدد ثابت نیست. تعیین و تشخیص مبلغ مالیات ماشین‌ها به معیارهایی وابسته است. این معیارها در ادامه معرفی و بررسی شده است. شما می‌توانید با آگاهی از این معیارها، مالیات نقل و انتقال خودرو صفر و کارکرده را محاسبه کنید.

  معیارهای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو ۱۴۰۳ کدامند؟

  معیارهای محاسبه مالیات خودرو شامل داخلی یا خارجی بودن ماشین، سال تولید شدن آن و ارزش آن است. ما در ادامه جدول مالیات نقل و انتقال خودرو 1403 را با در نظر گرفتن این معیارها آورده‌ایم:

  • داخلی و خارجی بودن ماشین
  • سال تولید شدن ماشین
  • ارزش ماشین

  مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی

  مالیات ماشین داخلی بر اساس معیارهای بیان‌شده در جدول مالیات نقل و انتقال ماشین داخلی آورده شده است؛ اما، به‌طورکلی مالیات خودروهای داخلی صفر ۱٪ ارزش آنهاست.

  سال تولید خودروخودرو داخلی
  ۰-۱ سال پس از تولید۱٪ ارزش روز خودرو
  ۱-۶ سال پس از تولید٪۰.۹ تا ٪۰.۵ ارزش روز خودرو
  ۶-۱۰ سال پس از زمان تولید ٪۰.۴ ارزش روز خودرو

  مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی

  مالیات ماشین خارجی بر اساس معیارهای بیان‌شده در جدول مالیات نقل و انتقال ماشین خارجی آورده شده است؛ اما، به‌طورکلی مالیات خودروهای خارجی صفر ۲٪ ارزش آنهاست.

  سال تولید خودروخودرو خارجی
  ۰-۱ سال پس از تولید۲٪ ارزش روز خودرو
  ۱-۶ سال پس از تولید٪۱.۸ تا ٪۱ ارزش روز خودرو
  ۶-۱۰ سال پس از زمان تولید ٪۰.۸ ارزش روز خودرو

  مالیات نقل و انتقال خودرو صفر و کارکرده

  همانطور که در جدول محاسبه مالیات خودرو نمایش داده شد، عوارض نقل و انتقال خودروهای جدیدتر، بیشتر است.

  در ضمن، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو صفری که به‌نام شرکت تولیدکننده خودرو یا شرکت واردکننده خودرو باشد، بر عهده همان‌ها است؛ اما، از زمانی که خودرو به‌نام شخص یا اشخاص حقیقی درآید، پرداخت دیون نقل و انتقال آن بر عهده همان شخص یا اشخاص حقیقی خواهد بود که باید برای تسویه آن از سامانه پرداخت مالیات خودرو اقدام کنند.

  محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو ۱۴۰۳ چگونه است؟

  محاسبه مالیات اتومبیل از دو روش محاسبه آنلاین مالیات خودرو و محاسبه دستی مالیات خودرو امکان‌پذیر است. در ادامه نحوه محاسبه مالیات خودرو با هر روش را شرح داده‌ایم:

  محاسبه دستی مالیات نقل و انتقال خودرو سال ۱۴۰۳

  محاسبه دستی مالیات نقل و انتقال خودرو با کمک جدول‌‌های محاسبه مالیات خودروهای داخلی و خودروهای خارجی به‌همراه دفترچه سازمان امور مالیاتی کشور امکان‌پذیر است؛ اما، این روش به‌دلیل احتمال خطا در محاسبات پیشنهاد نمی‌شود.

  محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو سال ۱۴۰۳

  در حال حاضر، محاسبه آنلاین مالیات خودرو از ۲ روش امکان‌پذیر است. این روش‌ها شامل سامانه مالیات خودرو cartransfer.tax.gov.ir و سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها مانند سامانه استعلام و پرداخت خلافی است. شما می‌توانید با استفاده از این سامانه‌ها استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو را بگیرید و در صورت تمایل آن را پرداخت کنید.

  روش‌های استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو و پرداخت آن کدامند؟

  نحوه پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک همان روش‌های محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو ۱۴۰۳ شامل سامانه مالیات خودرو cartransfer.tax.gov.ir و سایر سامانه‌های استعلام و پرداخت مانند خلافی است.

  لازم به ذکر است که تا چندی پیش، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو حضوری در دفاتر اسناد رسمی به‌هنگام انتقال سند انجام می‌شد؛ اما، در حال حاضر، هر دو روش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو اینترنتی است.

  سامانه خلافی؛ بهترین سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

  سامانه خلافی، سامانه پرداخت مالیات خودرو است که با ارائه خدمات متنوع و متفاوت مانند خدمت استعلام و پرداخت خلافی با امکان ارائه گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی به یک سامانه جامع و کامل در زمینه خودرو و موتور تبدیل شده است. شما می‌توانید با استفاده از سامانه پرداخت مالیات خودرو خلافی با آگاهی از نحوه پرداخت ماليات نقل و انتقال خودرو، طبق مراحلی که گفته شده است برای دریافت رسید پرداخت مالیات خودرو اقدام کنید:

  1. مراجعه به سامانه خلافی به آدرس khalafi.ir
  2. انتخاب خدمت استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو و پرداخت
  3. ورود پلاک خودرو و کد ملی مالک خودرو پس از ورود یا ثبت‌نام در سامانه خلافی
  4. تسویه هزینه استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو به مبلغ ۴۳.۵۰۰ برای مشاهده نتیجه
  5. استعلام مالیات خودرو با کد ملی و پلاک و پرداخت از طریق لینک سامانه پرداخت مالیات خودرو

  سایر خدمات خودرو

  سوالات متداول

  پرداخت مالیات خودرو به عهده کیست؟
  پرداخت مالیات فروش خودرو بر عهده مالک خودرو یعنی همان فروشنده است؛ مگر اینکه، توافقاتی بر سر پرداخت مالیات فروش خودرو به‌دست خریدار انجام شده باشد.
  آیا استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو رایگان است؟
  خیر؛ استعلام پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو رایگان نیست؛ این استعلام، هزینه‌ی ۴۳.۵۰۰ تومانی دارد.
  چه کسانی از پرداخت مالیات تعویض پلاک معاف هستند؟
  تمام خودروها چه داخلی و چه خارجی با هر سن و ارزشی مشمول پرداخت عوارض تعویض پلاک یا عوارض نقل و انتقالات خودرو است؛ البته، خودروهای راه‌سازی، کشاورزی، معدنی، کارگاهی و شناورها از این مالیات معاف است.
  آیا استعلام مالیات خودرو با پلاک بدون کد ملی امکان‌پذیر است؟
  خیر؛ استعلام مالیات خودرو با پلاک بدون کد ملی امکان‌پذیر نیست؛ همچنین، استعلام مالیات ماشین با کد ملی بدون پلاک نیز امکان‌پذیر نیست. در نتیجه، اگر به‌دنبال سرویس محاسبه مالیات نقل و انتقال با پلاک یا با کد ملی به‌صورت تنها می‌گردید، باید بگوییم که چنین روشی وجود ندارد.
  آیا پرداخت مالیات تعویض پلاک پس از تعویض پلاک امکان‌پذیر است؟
  خیر؛ جابجایی پلاک خودرو بدون پرداخت هزینه مالیات تعویض پلاک امکان‌پذیر نیست. شما باید این مالیات را پیش از گرفتن نوبت از سامانه تعویض پلاک، در سامانه پرداخت دیون خودرو خلافی تسویه کنید.
  جدیدترین مطالب
  راهنمای استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو و پرداخت آن
  راهنمای استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو و پرداخت آن

  با افزایش قیمت خودروها، بازار خرید و فروش ماشین‌های دست دوم داغ شده‌ است. افرادی که قصد خرید و فروش ماشین و انتقال سند به صاحب جدید را دارند، باید مراحل قانونی نقل و انتقالات خودرو را طی کنند تا مشکلی در معامله پیش نیاید؛ از مراحل قانونی نقل و انتقالات خودرو، استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو و دریافت گواهی وصول پس از پرداخت آن است.

  مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت برگ سبز خودرو
  مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت برگ سبز خودرو

  یکی از مدارک مهمی که باید برای خودرویتان دریافت کنید، برگه سبز خودرو است. فرقی هم نمی‌کند که خودرو شما صفر یا کارکرده باشد، در هر صورت باید برای این کار اقدام کنید تا مالکیت پلاک و خودرو به‌نام شما ثبت شود.

  گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی چیست و چگونه دریافت کنیم؟
  گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی چیست و چگونه دریافت کنیم؟

  احتمالا اگر حداقل یک‌بار مسیرتان به مراکز تعویض پلاک افتاده باشد، نام گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی را شنیده‌اید و حتی ممکن است از شما درخواست شده باشد تا این گواهی را به همراه دیگر مدارک مثل بیمه‌نامه، کارت و سند خودرو به متصدی مربوطه تحویل دهید.

  اشتباهات رایج و نکات مهم در خرید ماشین کارکرده
  اشتباهات رایج و نکات مهم در خرید ماشین کارکرده

  با بالا رفتن قیمت خودروهای صفر به‌خصوص در سامانه یکپارچه خودرو،‌ تقاضا برای خرید خودروهای دست دوم بالا رفته است؛ اما، مشکل اینجاست که بسیاری از افراد، بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به خرید خودرو می‌کنند که همین موضوع آنها را به‌دردسرهای کوچک و بزرگ می‌اندازد.

  نظرات کاربران
  شما هم می‌توانید نظر خود را درمورد این خدمت ثبت کنید.